United Chemi-Con EGXE500ETD221MJ20S
EGXE500ETD221MJ20S
Part No.:
EGXE500ETD221MJ20S
Datasheet:
ShinYuaEGXE500ETD221MJ20S.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
GXE
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
440 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
880 mA @ 100 kHz
Impedance:
98 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.846 (21.50mm)