United Chemi-Con EGXF350ELL222MU25S
EGXF350ELL222MU25S
Part No.:
EGXF350ELL222MU25S
Datasheet:
ShinYuaEGXF350ELL222MU25S.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RAD TH
Packaging:
Bulk
Series:
GXF
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
25mOhm @ 100kHz
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
2.07 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.571 Dia (14.50mm)
Height-Seated(Max):
1.043 (26.50mm)