United Chemi-Con EGXF351ELL200MJ25S
EGXF351ELL200MJ25S
Part No.:
EGXF351ELL200MJ25S
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaEGXF351ELL200MJ25S.pdf
Description:
CAP ALUM 20UF 20% 350V RADIAL TH
Packaging:
Bulk
Series:
GXF
ProductStatus:
Active
Capacitance:
20 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
183 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
1.043 (26.50mm)