United Chemi-Con EKMA350ETC4R7MD07D
EKMA350ETC4R7MD07D
Part No.:
EKMA350ETC4R7MD07D
Datasheet:
ShinYuaEKMA350ETC4R7MD07D.pdf
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
20 mA @ 120 Hz
LeadSpacing:
0.059 (1.50mm)
Size/Dimension:
0.157 Dia (4.00mm)
Height-Seated(Max):
0.315 (8.00mm)