United Chemi-Con EKMA500ELL4R7ME07D
EKMA500ELL4R7ME07D
Part No.:
EKMA500ELL4R7ME07D
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaEKMA500ELL4R7ME07D.pdf
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
KMA
ProductStatus:
Active
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
23 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.315 (8.00mm)