United Chemi-Con EKMA500ETC1R0MD07D
EKMA500ETC1R0MD07D
Part No.:
EKMA500ETC1R0MD07D
Datasheet:
ShinYuaEKMA500ETC1R0MD07D.pdf
Description:
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
10 mA @ 120 Hz
LeadSpacing:
0.059 (1.50mm)
Size/Dimension:
0.157 Dia (4.00mm)
Height-Seated(Max):
0.315 (8.00mm)