United Chemi-Con EKMG250ELL221MHB5S
EKMG250ELL221MHB5S
Part No.:
EKMG250ELL221MHB5S
Datasheet:
ShinYuaEKMG250ELL221MHB5S.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
230 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
345 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.512 (13.00mm)