United Chemi-Con EKMG251ETC2R2MF11D
EKMG251ETC2R2MF11D
Part No.:
EKMG251ETC2R2MF11D
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaEKMG251ETC2R2MF11D.pdf
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 250V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
KMG
ProductStatus:
Active
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
23 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
57.5 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)