United Chemi-Con EKMG350ELL151MHB5D
EKMG350ELL151MHB5D
Part No.:
EKMG350ELL151MHB5D
Datasheet:
ShinYuaEKMG350ELL151MHB5D.pdf
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 35V RADIAL
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.512 (13.00mm)