United Chemi-Con EKMG500EC3680MHB5D
EKMG500EC3680MHB5D
Part No.:
EKMG500EC3680MHB5D
Datasheet:
ShinYuaEKMG500EC3680MHB5D.pdf
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 50V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
KMG
Capacitance:
68 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.512 (13.00mm)