United Chemi-Con EKMG500ETC4R7ME11D
EKMG500ETC4R7ME11D
Part No.:
EKMG500ETC4R7ME11D
Datasheet:
ShinYuaEKMG500ETC4R7ME11D.pdf
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
KMG
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
30 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
75 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)