United Chemi-Con EKMH101VSN152MA25S
EKMH101VSN152MA25S
Part No.:
EKMH101VSN152MA25S
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaEKMH101VSN152MA25S.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 100V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
KMH
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
166mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
1.98 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.376 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
1.063 (27.00mm)