United Chemi-Con EKMH160VNN683MA63T
EKMH160VNN683MA63T
Part No.:
EKMH160VNN683MA63T
Datasheet:
ShinYuaEKMH160VNN683MA63T.pdf
Description:
CAP ALUM 68000UF 20% 16V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
KMH
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
68000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
12mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
6.36 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
6.8688 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
2.559 (65.00mm)