United Chemi-Con EKMH201VNN102MA35S
EKMH201VNN102MA35S
Part No.:
EKMH201VNN102MA35S
Datasheet:
ShinYuaEKMH201VNN102MA35S.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Series:
KMH
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
249mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.3 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.45 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
1.378 (35.00mm)