United Chemi-Con EKMH201VNN182MA50W
EKMH201VNN182MA50W
Part No.:
EKMH201VNN182MA50W
Datasheet:
ShinYuaEKMH201VNN182MA50W.pdf
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP
Series:
KMH
Capacitance:
1800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
138mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.47 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
5.205 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
2.047 (52.00mm)