United Chemi-Con EKMH451VNN561MA63T
EKMH451VNN561MA63T
Part No.:
EKMH451VNN561MA63T
Datasheet:
ShinYuaEKMH451VNN561MA63T.pdf
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP
Series:
KMH
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
560 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
444mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.11 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.0173 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
2.480 (63.00mm)