United Chemi-Con EKMQ250EFC101ME11D
EKMQ250EFC101ME11D
Part No.:
EKMQ250EFC101ME11D
Datasheet:
ShinYuaEKMQ250EFC101ME11D.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
KMQ
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
125 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
187.5 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)