United Chemi-Con EKMQ350ELL470ME11D
EKMQ350ELL470ME11D
Part No.:
EKMQ350ELL470ME11D
Datasheet:
ShinYuaEKMQ350ELL470ME11D.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
KMQ
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
93 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
167.4 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)