United Chemi-Con EKMQ401VSN561MR50S
EKMQ401VSN561MR50S
Part No.:
EKMQ401VSN561MR50S
Datasheet:
ShinYuaEKMQ401VSN561MR50S.pdf
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP
Series:
KMQ
Capacitance:
560 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.9 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.717 A @ 50 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
2.047 (52.00mm)