United Chemi-Con EKMQ500ELL101MHB5D
EKMQ500ELL101MHB5D
Part No.:
EKMQ500ELL101MHB5D
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaEKMQ500ELL101MHB5D.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
KMQ
ProductStatus:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
190 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
285 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.512 (13.00mm)