United Chemi-Con EKMQ500ELL470MF11D
EKMQ500ELL470MF11D
Part No.:
EKMQ500ELL470MF11D
Datasheet:
ShinYuaEKMQ500ELL470MF11D.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
KMQ
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
115 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
207 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)