United Chemi-Con EKMQ500ELL4R7ME11D
EKMQ500ELL4R7ME11D
Part No.:
EKMQ500ELL4R7ME11D
Datasheet:
ShinYuaEKMQ500ELL4R7ME11D.pdf
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
30 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
75 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)