United Chemi-Con EKMQ630ELL101MHB5D
EKMQ630ELL101MHB5D
Part No.:
EKMQ630ELL101MHB5D
Datasheet:
ShinYuaEKMQ630ELL101MHB5D.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL
Series:
KMQ
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
200 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
300 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.512 (13.00mm)