United Chemi-Con EKMQ6R3ELL102MHB5D
EKMQ6R3ELL102MHB5D
Part No.:
EKMQ6R3ELL102MHB5D
Datasheet:
ShinYuaEKMQ6R3ELL102MHB5D.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
390 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
585 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.512 (13.00mm)