United Chemi-Con EKMR401VSN561MR45S
EKMR401VSN561MR45S
Part No.:
EKMR401VSN561MR45S
Datasheet:
ShinYuaEKMR401VSN561MR45S.pdf
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP
Series:
KMR
Capacitance:
560 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.91 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.7313 A @ 50 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.870 (47.50mm)