United Chemi-Con EKMS181VSN102MQ35S
EKMS181VSN102MQ35S
Part No.:
EKMS181VSN102MQ35S
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaEKMS181VSN102MQ35S.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 180V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
KMS
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
180 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
2.4 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.6 A @ 50 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.000 Dia (25.40mm)
Height-Seated(Max):
1.476 (37.50mm)