United Chemi-Con EKMS181VSN222MR50S
EKMS181VSN222MR50S
Part No.:
EKMS181VSN222MR50S
Datasheet:
ShinYuaEKMS181VSN222MR50S.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 180V SNAP
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
180 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
4.11 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
6.165 A @ 50 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
2.067 (52.50mm)