United Chemi-Con EKMS251VSN152MA45S
EKMS251VSN152MA45S
Part No.:
EKMS251VSN152MA45S
Datasheet:
ShinYuaEKMS251VSN152MA45S.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
KMS
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.56 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
5.34 A @ 50 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
1.870 (47.50mm)