United Chemi-Con EKMS251VSN471MQ30S
EKMS251VSN471MQ30S
Part No.:
EKMS251VSN471MQ30S
Datasheet:
ShinYuaEKMS251VSN471MQ30S.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
KMS
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.57 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.355 A @ 50 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.000 Dia (25.40mm)
Height-Seated(Max):
1.280 (32.50mm)