United Chemi-Con EKMS451VSN471MA40S
EKMS451VSN471MA40S
Part No.:
EKMS451VSN471MA40S
Datasheet:
ShinYuaEKMS451VSN471MA40S.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP
Series:
KMS
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.95 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.7885 A @ 50 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
1.673 (42.50mm)