United Chemi-Con EKMS501VSN471MA60S
EKMS501VSN471MA60S
Part No.:
EKMS501VSN471MA60S
Datasheet:
ShinYuaEKMS501VSN471MA60S.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 500V SNAP
Series:
KMS
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.03 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.9029 A @ 50 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
2.461 (62.50mm)