United Chemi-Con EKRG250ETD101MF09D
EKRG250ETD101MF09D
Part No.:
EKRG250ETD101MF09D
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaEKRG250ETD101MF09D.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
KRG
ProductStatus:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
121 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
181.5 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.413 (10.50mm)