United Chemi-Con EKRG350ETC101MH09D
EKRG350ETC101MH09D
Part No.:
EKRG350ETC101MH09D
Datasheet:
ShinYuaEKRG350ETC101MH09D.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
155 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
232.5 mA @ 100 kHz
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
0.669 (17.00mm)