United Chemi-Con EKRG6R3ELL102MJ09S
EKRG6R3ELL102MJ09S
Part No.:
EKRG6R3ELL102MJ09S
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaEKRG6R3ELL102MJ09S.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
KRG
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
365 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
547.5 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.413 (10.50mm)