United Chemi-Con EKWA401ELL560MK30S
EKWA401ELL560MK30S
Part No.:
EKWA401ELL560MK30S
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaEKWA401ELL560MK30S.pdf
Description:
RADIAL ALUMINUM ELECTROLYTIC CAP
Packaging:
Bulk
Series:
KWA
ProductStatus:
Active
Capacitance:
56 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
460 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
828 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
1.260 (32.00mm)