United Chemi-Con EKWA421ELL560MK30S
EKWA421ELL560MK30S
Part No.:
EKWA421ELL560MK30S
Datasheet:
ShinYuaEKWA421ELL560MK30S.pdf
Capacitance:
56 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
420 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
460 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
828 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
1.260 (32.00mm)