United Chemi-Con EKXE161ELL150MH15D
EKXE161ELL150MH15D
Part No.:
EKXE161ELL150MH15D
Datasheet:
ShinYuaEKXE161ELL150MH15D.pdf
Description:
CAP ALUM 15UF 20% 160V RADIAL TH
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
160 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
75 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
187 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.669 (17.00mm)