United Chemi-Con EKXE201ELL120MH15D
EKXE201ELL120MH15D
Part No.:
EKXE201ELL120MH15D
Datasheet:
ShinYuaEKXE201ELL120MH15D.pdf
Description:
CAP ALUM 12UF 20% 200V RADIAL TH
Series:
KXE
Capacitance:
12 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
70 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
175 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.669 (17.00mm)