United Chemi-Con EKXE251ELL6R8MHB5D
EKXE251ELL6R8MHB5D
Part No.:
EKXE251ELL6R8MHB5D
Datasheet:
ShinYuaEKXE251ELL6R8MHB5D.pdf
Description:
CAP ALUM 6.8UF 20% 250V RAD TH
Capacitance:
6.8 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
45 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
112 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.531 (13.50mm)