United Chemi-Con EKXE401ELL1R0MHB5D
EKXE401ELL1R0MHB5D
Part No.:
EKXE401ELL1R0MHB5D
Datasheet:
ShinYuaEKXE401ELL1R0MHB5D.pdf
Description:
CAP ALUM 1UF 20% 400V RADIAL TH
Series:
KXE
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
25 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
62 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.531 (13.50mm)