United Chemi-Con EKXF451ELL150MK20S
EKXF451ELL150MK20S
Part No.:
EKXF451ELL150MK20S
Datasheet:
ShinYuaEKXF451ELL150MK20S.pdf
Description:
CAP ALUM 15UF 20% 450V RADIAL TH
Series:
KXF
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
20000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
140 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
350 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
0.846 (21.50mm)