United Chemi-Con EKXJ161ELL151MJ45S
EKXJ161ELL151MJ45S
Part No.:
EKXJ161ELL151MJ45S
Datasheet:
ShinYuaEKXJ161ELL151MJ45S.pdf
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 160V RADIAL
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
160 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
695 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.56375 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
1.831 (46.50mm)