United Chemi-Con EKXJ161ELL221ML25S
EKXJ161ELL221ML25S
Part No.:
EKXJ161ELL221ML25S
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaEKXJ161ELL221ML25S.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
KXJ
ProductStatus:
Active
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
160 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
1.02 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.295 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.043 (26.50mm)