United Chemi-Con EKXJ161ELL271MK40S
EKXJ161ELL271MK40S
Part No.:
EKXJ161ELL271MK40S
Datasheet:
ShinYuaEKXJ161ELL271MK40S.pdf
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 160V RADIAL
Capacitance:
270 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
160 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.19 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.6775 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
1.634 (41.50mm)