United Chemi-Con EKXJ161ELL271MUN3S
EKXJ161ELL271MUN3S
Part No.:
EKXJ161ELL271MUN3S
Datasheet:
ShinYuaEKXJ161ELL271MUN3S.pdf
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 160V RADIAL
Capacitance:
270 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
160 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.17 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.6325 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.571 Dia (14.50mm)
Height-Seated(Max):
1.299 (33.00mm)