United Chemi-Con EKXJ161ELL561ML50S
EKXJ161ELL561ML50S
Part No.:
EKXJ161ELL561ML50S
Datasheet:
ShinYuaEKXJ161ELL561ML50S.pdf
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 160V RADIAL
Capacitance:
560 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
160 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.92 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
4.32 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
2.028 (51.50mm)