United Chemi-Con EKXJ201ELL101MU20S
EKXJ201ELL101MU20S
Part No.:
EKXJ201ELL101MU20S
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaEKXJ201ELL101MU20S.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
KXJ
ProductStatus:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
615 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.38375 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.571 Dia (14.50mm)
Height-Seated(Max):
0.846 (21.50mm)