United Chemi-Con EKXJ201ELL121MJ40S
EKXJ201ELL121MJ40S
Part No.:
EKXJ201ELL121MJ40S
Datasheet:
ShinYuaEKXJ201ELL121MJ40S.pdf
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 200V RADIAL
Capacitance:
120 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
595 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.33875 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
1.634 (41.50mm)