United Chemi-Con EKXJ201ELL221MUP1S
EKXJ201ELL221MUP1S
Part No.:
EKXJ201ELL221MUP1S
Datasheet:
ShinYuaEKXJ201ELL221MUP1S.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.095 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.4525 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.571 Dia (14.50mm)
Height-Seated(Max):
1.457 (37.00mm)