United Chemi-Con EKXJ201ELL271MLN3S
EKXJ201ELL271MLN3S
Part No.:
EKXJ201ELL271MLN3S
Datasheet:
ShinYuaEKXJ201ELL271MLN3S.pdf
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 200V RADIAL
Capacitance:
270 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.22 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.745 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.299 (33.00mm)